wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Trwałe płoty drewniane

Nieodpowiednio konserwowane sztachety z drewna szybko się dewastują i mogą bezpowrotnie zgubić swój pierwotny wdzięk i własności. Decydując się na zastosowanie drewna na płot powinno się poznać rodzaje pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli napawać się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące płot z drewna należy zacząć od dokładnego oraz dokładnego przygotowania towaru na płot, gdyż od tego uzależniony jest rezultat końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem artykułów do osłony oraz dekoracji sztachet z drzewa niezbędne jest sprawdzenie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie dźwiga objawów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robalami. Gdy zabezpieczymy już nasze płot przed progresem biokorozji, wypada nanieść kolejne preparaty, które asekurują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli pragniemy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od środka, ale nie utworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Zabezpieczone w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w wypadku impregnatu zabezpieczy płot przed ujemnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im sporo uwagi i troski.

Kompletnie inaczej jest w wypadku płotów wykonanych z plastiku. Ten wersja ogrodzeń jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają także biokorozji w następstwie tego dogadzają swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz